• @cen_f has upload permissions
  • @cen_to has delete permissions
  • @cen_po has delete permissions
  • @cen_fo has delete permissions
  • @cen_zo has delete permissions
  • @cen_ao has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Pirátská netiketa

Strana byla založena dobrovolníky před více než 10 lety a stále je na dobrovolnictví postavena. Za 10 let jsme se poctivou prací dostali do všech pater politiky, kde ctíme naše zásady jako je transparentnost, svoboda občanů a digitalizace.

Předpokládáme dobrou víru

Všichni do jednoho chceme pro Pirátskou stranu jen to nejlepší. K nově příchozím i jiným lidem (vlastně ke všem lidem) je dobré přistupovat vstřícně a pomoci jim se zorientováním ve fungování strany. Nikdo se na politice nepodílí pro svůj zisk, ale ze svého přesvědčení. Úplně stačí, když spolu jednáme napřímo. Vzájemná důvěra, respekt, otevřenost, tolerantnost, upřímnost, přátelskost, lidskost, kolegialita a také týmovost jsou základní kameny pro správné fungování napříč celou Pirátskou stranou.

Spolupracuj nebo udělej si sám

K Pirátům se noví lidé přidávají, aby mohli spolupracovat s podobně smýšlejícími lidmi, třeba tím, že se připojí do nějakého z týmů nebo pracovních skupin. Když se ti něco nelíbí, přispěj něčím, co se ti líbí. Nečekej, že donutíš někoho jiného k realizaci svých nápadů. Naopak je zkus sám realizovat. Jedna realizovaná aktivita je někdy cennější než tucet nápadů. Následuj instinkt a dej dohromady šikovné lidi, kteří ti s tím pomůžou. Jednej vždy systematicky a strukturovaně.

Otevřenost

Dej ostatním lidem šanci se zapojit do toho, co děláš. Sami se připojí k tomu, co je baví a zajímá. Neboj se požádat o pomoc. Pokud máš o něčem pochybnosti, zeptej se dalšího Piráta na jeho nezávislý názor. Lidé v naší komunitě mají fakt různorodé osobnosti, a právě to je cenné. Díky rozmanitosti a otevřenosti snáze obstojíme v konfrontaci s ostatními politickými proudy a zájmovými skupinami.

Chybovat je lidské

Ctíme zodpovědnost za svou práci a své činy. Vypracovali jsme se až do nejvyšších pater politiky a musíme se podle toho chovat. Jsme vděční a chceme umět dávat zpětnou vazbu i ji přijímat v tom dobrém, ale i případně negativním a konstruktivním smyslu.

Profesionalita nade vše

Naši politici byli zvoleni díky práci celého týmu. Musíme se navzájem podporovat a ne se mezi sebou přít. Respektujeme výsledky interních voleb. Jsme sice přátelští, ale osobní spory bychom neměli zatahovat do našich struktur a měli bychom se chovat profesionálně.

Zákon dvou nohou

Pokud v nějaké konkrétní aktivitě nevidíš smysl, prostě použij svoje dvě nohy a jdi dělat něco jiného, žádné drama. Kdo dělá, co ho baví, je šťastný. Zůstal jsem ve skupině sám? No vidíš, tak přece jenom existuje aspoň jeden člověk, kterého daná činnost baví! Před odchodem ale zkus zaznamenat a nasdílet, co je třeba, aby pak mohl pokračovat zase někdo jiný.

Konstruktivní řešení sporů

Ačkoliv základem dobrých vztahů je konsensus, každou spolupráci občas provází spory. Spor nás může zničit, ale i dovést dál. Nejlepší je, když si lidé mezi sebou konstruktivně vyřeší spory sami. Pokud se nepodaří vyřešit spor dohodou nebo mediací, rozhodnou o něm k tomu pověřené orgány s konečnou platností.

Odpočinek je lék

Práce není v životě to nejdůležitější. Každý máme své rodiny a koníčky, proto je nutné si dobře rozmyslet a rozplánovat svůj čas. Nebojme si říci o pomoc a delegovat práci na někoho v týmu. Každý je nahraditelný v dobrém smyslu slova.

Sepsáno podle osvědčených doporučení z různých komunit, odkud se rekrutují Piráti.

Zobrazit štítek

Skrýt štítek

složka:
Personální odbor
osoba:
vojtech_pikal
adresát:
člen, registrovaný příznivec, kdokoliv
tag:
celostátní fórum, členský podnět
stav:
aktuální
aktualizace:
05.04.2020

Na tento návod odkazují tyto stránky.

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
navody/netiketa.txt · Poslední úprava: 13.11.2020 16:19 autor: marketa.kafkova