• @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Miniblog Viktora Mahrika

Na této stránce bych rád vedl jakýsi miniblog. Téměř denně se na internetu objevuje velké množství článků, které jsou nějakým způsobem zajímavé. Protože je mi proti srsti opakovat něco, co již někdo řekl přede mnou, rozhodl jsem se zde jednak uveřejňovat odkazy na zajímavé články a případně se k nim krátce vyjadřovat přímo zde.

12. 8. 2013

Dnes Piráti vydali stanovisko k Prague Pride (k přečtení zde: https://www.pirati.cz/stanoviska/pirati_se_tesi_na_prague_pride) a zároveň jsem reagoval na nějaké otázky týkající se multikulturalismu. K obojímu se vyrojilo několik otázek ať už příznivců, nebo samotných Pirátů. Na tyto otázky jsem reagoval a protože by byla škoda, kdyby odpovědi byly zapomenuty, vkládám je i sem na miniblog.

Piráti a Prague Pride

Diskuzní příspěvek

Jiri Janecka píše:
Po pravdě řečeno, šel bych raději na demonstraci proti čerstvě přijatým zákonům ve Francii a poslal žabožroutům pirátskou proti jejich zrovnoprávnění homosexuálních „sňatků.“ Ale asi by z toho byl stejný užitek jako posílat notu do Ruska. Mimochodem ve Francii proti těmto zákonům demonstrovaly statisíce lidí. Nikdy jsem si nemyslel, že gayové a lesby jsou nějaká monstra, takže se o tom nepotřebuji přesvědčovat. Ovšem jejich „vedení“ je zcela jistě banda lhářů, neb ještě před pár lety tvrdili, že registrované partnerství je konečná a víc nechtějí, rozhodně ne adopce… A už je to tady. Sorry, s lháři se nebavím napříč širokým politickým spektrem.

Odpověď

Tenhle postoj moc nechápu. Přece pokud jsme pro rovnoprávnost, tak přece nemůžou Ti, kteří uzavřou sňatek a tím získají určitá práva a povinnosti, protestovat proti tomu, aby někdo jiný mohl (např. registrovaným partnerstvím nebo sňatkem) získat stejná práva a povinnosti. Já bych neřekl ani popel, kdyby protestovali proti tomu, že někdo omezuje jejich práva, ale oni protestují proti tomu, aby někdo měl stejná práva jako oni. Tohle prostě není fér a může proti tomu protestovat třeba miliarda lidí a stále to nebude fér.

S tím obviňováním ze lži bych byl opatrný. Vlastně obviňovat kohokoli ze lži, pokud nemáš dostatečné informace mi nepřijde moc pirátské. Možná LGBT hnutí ve Francii říkali, že jim bude stačit registrované partnerství (to fakt nevím, jak to bylo), ale otázkou je, jakou podobu ono registrované partnerství ve finále mělo.

Předpokládám, že cílem LGBT hnutí nebylo „registrované partnerství“, ale nějaký institut (lhostejno, jestli ho nazveš registrované partnerství nebo manželství), který LBGT párům zajistí stejná práva, jako zajišťuje heterosexuálním párům manželství (a adopci nechme stranou). Ve Francii tak došlo v roce 1999 k založení institutu Pakt Solidarity. Fakt nevím, jak to funguje ve Francii, ale co jsem se dočetl, tak Pakt solidarity má k manželství hodně daleko (a adopci nechme stranou) k manželství, rozhodně dál, než má u nás Registrované partnerství k manželství.

Jinými slovy, ve Francii se sice dočkali Paktu solidarity, nicméně ten je pro LGBT komunitu stále dost diskriminující. Není tedy divu, že LGBT komunita i poté dál bojovala za svá práva a chtěl pro sebe uznat i institut manželství.

Našel jsem na netu tabulku, která porovnává rozdíly manželství a registrovaného partnerství u nás, je součástí tohoto článku: http://llukynek.blog.cz/0710/manzelstvi … artnerstvi Pokud nechám stranou adopce a osvojení dětí, stále je vidět, že Registrované partnerství postrádá některá důležitá práva, která mají manželé. Věz, že ve Francii je Pakt solidarity mnohem horší (samozřejmě by bylo košér, kdybych mě analogickou tabulku i pro Pakt, ale bohužel nemám).

Jinak co se týká adopce, tak chápu, že toto téma může být výbušnější. Nicméně sám nevidím důvod, proč by nemohli registrovaný partner osvojit dítě, nebo proč by partneři nemohli adoptovat děti.

Více ve vlákně zde: https://forum.pirati.cz/rovnopravnost-f533/pirati-a-prague-pride-t18079.html

Problematika "Multikulturalismu"

Otázka

Milan Zemek:

Dobrý den, prosím vás piráti, mohl by mi někdo odpovědět na otázku? :„ Jste pro multikulturní politiku, nebo jste proti?“ Děkuji
jde mi hlavně o takovéty „kulturní obohacovače“ kteří nedávno zapalovali školy a auta ve Stockholmu, před tím v Anglii, Německu, Francii takoví ti co uřezávají za bíleho dne hlavy brtiským vojákům, a další „kulturně odlišné mírumilovné projevy“… Protože to tady zatím nemáme, tak by mě zajímalo jestli si počkáme až ten problém tady budeme mít, nebo jako strana nejen šašků a exotů dokážete potencionální (na základně zkušeností z ostatních evropských zemí) a velmi pravděpodobným problémům předcházet?

Odpověď

Než jsem stihl odpovědět, dorazila odpověď od jiného Piráta/příznivce, Dominic Giraffe:

Říká se tomu „násilí“ a je to univerzální prvek k nalezení veskrze ve všech kulturách (snad vyjma křováků a podobných) a logické je stavět se k násilí jako k násilí bez ohledu na kulturu násilníka.
Pakliže máte pocit, že etnicky čistá země složená jen z čechů by nepoznala kriminalitu, tak je s vámi něco špatně.

Moje odpověď pak reaguje doplňuje odpověď Dominikovu:

Dominik poskytuje jeden z možných pohledu na problematiku. Já bych doplnil protichůdný pohled, byť vede k podobnému závěru: Podle Vašeho příspěvku by se mohlo zdát, že je k nám násilí importováno a že je tedy obsaženo v kulturních vzorcích přistěhovalců. To je samozřejmě nesmysl. Pokud by to byla pravda, tak by přistěhovali pálili školy a sekali si hlavy již ve své vlasti. Jenže tak to většinou není. Pravdou je, že první generace přistěhovalců bývá obyčejně v pohodě a až další generace, které by měly být integrovány začnou páchat „neplechu“. Když se na problém podíváme podrobně, zjistíme, že tato neplecha je situovaná na periferie a do různých ghet a že ono násilí není ani tak spojeno s odlišnou kulturou, ale je již obsaženo v „kultuře“ hostitelské země a to v „kultuře“ tzv. sociálního vyloučení.
No a najednou jsme v ČR, kde v určitých městech probíhají sociální nepokoje a někteří to svádějí na Romskou kulturu. Jenže opět: není to kultura Romů. Kultura Romů se dnes už objevuje spíše jen v muzeích a na festivalech, dnešní čeští Romové jsou víceméně dobře integrování a jsou to většinou Češi jak poleno (že je má problémy majoritní společnost přijmout protože vypadají jinak a jsou spojeni s předsudky je jiná věc). Čili za sociální problémy v ČR nemůžou Romové a už vůbec ne jejich kultura, může za to „kultura“ sociálního vyloučení, která semele každého, ať je bílej nebo černej, ať je Křesťan či Muslim.
Pozn. V určitých místech je kultura v úvozovkách. Je to z toho důvodu, aby právě nevznikl dojem, že se jedná o kulturní problém (jak to ostatně stavíš i Ty). Nejedná se o kulturní problém/problémy, jedná se o sociální problém/problémy.

Více ve Facebook příspěvku zde: http://www.facebook.com/n/?ceska.piratska.strana%2Fposts%2F10151721583009039&comment_id=27522558&reply_comment_id=27527574&offset=0&total_comments=2&aref=183422958&medium=email&mid=8733490G1f69a752GaeecfeeG37&bcode=1.1376335714.AbkYT_6rPvD_uvwY&n_m=viktor.mahrik%40gmail.com

6. 8. 2013

Romové v Duchcově se smysluplně aktivizují. Více v článku: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/starostka-duchcova-chtela-dostat-ke-kulatemu-stolu-romy-spolecne-s-neonacisty-romove-se-proto-akce-nezucastni-jednani-s

Z článku vyplývá, že se nebudou účastnit jednání kulatého stolu, pokud budou nuceni jednat „s členy a sympatizanty Dělnické strany sociální spravedlnosti a s dalšími, kteří otevřeně podněcují k rasové nesnášenlivosti a projevům násilí.“ Opravdu si starostka myslí, že držet basu s Dělnickou stranou povede k řešení?

5. 8. 2013

Patrik Zandl dnes na Facebooku zveřejnil následující status:

Když se procházím historickými událostmi, přemýšlím, jak bychom se zachovali tehdy my. Já. Proč se židi nevystěhovali z Německa ve třicátých letech, než je odvezli do lágrů… Copak to neviděli? Copak neviděli, co přichází?
Včera jsem seděl doma, upíjel whisky a měl asi docela přesně ten pocit, jaký museli mít oni tehdy. Víte, že je to natlakované. Doufáte, že se to schladí samo, protože tu máte závazky, postavení, všechno. Přece to nevyhodíte kvůli pár divným politikům. Jsme rozumní, racionální, další konflikt je přeci vyloučený, už jsme se poučili.
Myslím, že přesně tohle si řekl jednoho listopadového dne roku 1938 i ten racionální, zkušený a moudrý žid. A šel v klidu spát, jako já včera.
Snad toho nebudu litovat stejně, jako později on…

Mimochodem k příspěvku je zajímavá i diskuze. Někteří diskutéři přesně po vzoru moudrého žida zlehčují situaci. Některým jaksi chybí Hitler, jiní říkají, že situace přece není tak vážná, jiní tvrdí, že jsme se přece poučili z historie. Určitě si přesně tohle říkali i Žídé ve třicátých letech v Německu. Jen malá část z nich včas rozpoznala nebezpečí a včas emigrovala.

Nechci být v rámci příspěvku pesimista. Spíš jde opravdu jen o zamyšlení nad tím, jestli bychom byli včas nebezpečnou situaci poznat. Doba se za nějakých 80 let změnila. Aby dnešní situace dospěla k maléru, nebude nutné, aby z mrtvých vstal Hitler, postačí jakýkoli jiný vůdce, případně stačí aktivizovat určitou část davu a na krku máme sociální výbuch a pronásledování menšin (u nás např. Romů, v Rusku např. homosexuálů, atd.). Opět opakuji, že nechci šířit poplašné zprávy a vyzývat k emigraci, jde mi spíš o to, jestli opravdu poznáme vhodný okamžik k emigraci. Nenachází se již dnes Romové v podobné situaci, jako Židé v předvečer Křišťálovou nocí?

Pokud se musí matka paterčat, která žije naprosto běžným způsobem, bát o bezpečnost svých dětí, které nikomu nic neudělaly, asi situace nebude zrovna růžová. Viz: http://zpravy.idnes.cz/patercata-c75-/domaci.aspx?c=A130802_170221_domaci_hv

© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.