• @cen_f has edit permissions
  • @cen_regp has edit permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions
Umístění: Hlavní stránka » Lidé » Petr Král

Petr Král

petr_kral.jpg

Ing. Petr Král (* 17. 7. 1949) je registrovaným příznivcem Pirátské strany.

Od narození v roce 1949 do absolvování SVVŠ žil v Soběslavi. Zajímaly ho počítače i staré hodiny. První zájem se stal povoláním a druhý koníčkem. Vystudoval v Brně elektrofakultu se zaměřením na programování a operační systémy. Oženil se v manželství se narodila dcera. V současné době je rozvedený.

Po studiích na VŠ nastoupil do nového závodu Zbrojovky Brno jako technik jednoho z prvních počítačů EC1021, ke kterým se ve Zbrojovce vyráběly diskové paměti. Společně s kolegou napsal výrobní testovací systém, který nejen prověřoval funkci a spolehlivost vyráběných pamětí, ale dokázal i diagnostikovat případnou závadu.

Když se začínalo budovat výpočetní středisko v Ladě Soběslav, vrátil se i s rodinou do Soběslavi. Ve výpočetním středisku pracoval jako programátor, analytik, vedoucí provozu, vedoucí projekce a nakonec jako vedoucí výpočetního střediska. Kromě počítačů ho stále zajímaly hodinové stroje a také šachy, které hrál závodně. Nějaký čas byl i předsedou šachového spolku.

V období privatizace se stal ekonomickým ředitelem Lady a.s. a členem jejího představenstva. V době, kdy Ladu převzal Motor Jikov, odešel do soukromého podnikání. Jako soukromá osoba (OSVČ) se stále zabýval informačními technologiemi a prodejem vlastního programu pro poloautomatické sestavení školního rozvrhu. Jako první v Soběslavi s kolegou začal zavádět internet a tvořit webové prezentace, například pro jihočeské hrady a zámky, včetně zámku Hluboká. I po odchodu do důchodu nadále udržuje několik internetových prezentací.

K tvorbě autorského webu Pražského orloje ho přivedla láska ke starým hodinám, jako ke svědkům znalostí a umu našich předků. Založil a stále vede horologický spolek s celorepublikovou působností, který sdružuje lidi bádající v historii orlojů i sběratele a znalce starých hodin. V Soběslavi tato činnost vyústila ve vybudování Věžního muzejíčka s hodinářskou a zvonařskou expozicí. Podařilo se objevit starý soběslavský hodinový stroj a zajistit jeho restaurování v dílně pražského orlojníka. V současné době je hodinářská expozici pod názvem “Hodinárium” přesunuta do Děčína.

Do komunální politiky vstupil zejména s cílem zvýšit transparentnost hospodaření města. Zde by mohl uplatnit své zkušenosti bývalého ekonomického ředitele a znalosti výpočetní techniky.

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.