• @cen_f has edit permissions
  • @cen_regp has edit permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions
Umístění: Hlavní stránka » Lidé » Jan Štěrba

Jan Štěrba

jan_sterba.jpg

Ahoj. Narodil jsem se v rodině lékaře v roce 1962 v Opavě o 10 minut později než můj bratr a 7 roků později než má sestra. Po základní škole jsem vystudoval střední zemědělsko - technickou školu v Opavě a po jejím absolvování jsem nastoupil na základní vojenskou službu jako psovod v Týništi nad Orlicí. Po dvou letech jsem se vrátil do rodného města a začal pracovat v místním ČSAD, nejprve jako závozník, poté jako řidič a nakonec jako dispečer. Po sametové revoluci v roce 1989 jsem založil se svými kolegy spediční firmu O.K.SPED a 20 roků byl jejím jednatelem a podnikal v mezinárodní automobilové dopravě a spedici. V roce 2010 jsem nastoupil v Městském dopravním podniku v Opavě na pozici dispečera - vedoucí autobusové sekce. V březnu loňského roku jsem se úspěšně zúčastnil výběrového řízení na post dopravně-technického náměstka ředitele společnosti a od 1.dubna tuto funkci zastávám dodnes.

Politice se aktivně věnuji od roku 2008. Sestavoval jsem kandidátku pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a pro komunální volby v roce 2010 a posléze pro komunální volby v roce 2014. Nejprve za stranu Občané.cz pana Petra Havlíka a v roce 2014 pak již společnou kandidátku s Piráty pod názvem Opavané – NEZÁVISLÍ, OBČANÉ, PIRÁTI, kdy Hana Brňáková a Petr Pavlíček byli zvoleni do zastupitelstva města Opavy. Já sám jsem byl ve volebním období 2014 - 2018 členem majetkové komise a místopředsedou dopravní komise Rady města Opavy a i když jsem nebyl zastupitel, účastnil jsem se pravidelně každého zasedání opavského zastupitelstva. V komunálních volbách na podzim roku 2018 jsem si dal za úkol sestavit kandidátku z kvalitních lidí, zaručujících nominaci odborníků do Zastupitelstva města Opavy. Bylo mou snahou sestavit kandidátku zejména z členů a příznivců strany a doplnit ji nezávislými kandidáty pod hlavičkou Opavané. Podařilo se mi sestavit kandidátku z výborných a pracovitých lidí, kdy na čelních místech byli právě aktivní členové nebo příznivci Pirátů. V podzimních volbách jsme získali 10,99 % hlasů a ve 39-ti členném zastupitelstvu máme 5 mandátů. Po složitých vyjednáváních jsme utvořili koalici s ANO, Občany městských částí Opavy a společným klubem KDU-ČSL + Zelená pro Opavu. Z této koalice jsme vzhledem k neustálým neshodám s klubem ANO vystoupili v září 2020. Máme své zástupce ve dvou městských společnostech, ve výborech i komisích. Jako zastupitel statutárního města Opavy se snažím vyřešit dlouhodobý palčivý problém v Opavě, což je neexistující autobusové nádraží a s tím související chybějící zázemí jak pro řidiče tak pro cestující.

Svou pomoc Pirátům vidím při budování místního sdružení v Opavě, kdy se mi podařilo zajistit vhodné prostory a po nemalém úsilí i zařídit otevření Slezského Pirátského Centra v Opavě. (Slepice). Snažím se předávat mé dlouholeté zkušenosti v oblasti dopravy dalším členům a kolegům. Jsem pravicově založený a u Pirátů prosazuji zásadu tří „O“ tedy odpovědnost, odvahu a zejména otevřenost.

Pokud bych se měl vyjádřit k běžně pokládaným otázkám novým příznivcům a zájemcům o členství, tak s legalizací konopí pro lékařské účely nemám problém, s ostatními drogami ano. Státní dotace mají smysl, akorát si nejsem jistý účelností některých projektů, zejména kdy dotace pokrývají hlavně navýšení ceny zakázky a nikoliv její účelnost. Na druhou stranu musím přiznat, že bez dotací bychom v Opavě neměli tak kvalitní vozový park městské hromadné dopravy, kdy dnes máme všechny vozy nízkopodlažní a stáří vozového parku je jedno z nejnižších v České republice. Ochrana soukromí je v současné době velmi populární téma, zejména pro skupinu dodavatelů různých 100% nutných zabezpečovacích prvků organizacím a institucím. Největší nebezpečí co se týče osobních údajů vidím ve zneužití sociálních sítí, ale recept na to, co s tím nemám, nechám to na odbornících. Mám dva syny a jelikož jsou již dospělí, mohu se věnovat více i mým velkým láskám, což je vysokohorská turistika, focení a jízda na kole. V současné době jsem členem týmu KET pro dopravu, v loňských podzimních krajských volbách jsem podpořil naše kandidáty svou přítomností na kandidátní listině. Tak jako v komunálních volbách tak i krajských bylo mým cílem získat pro Pirátskou stranu 15% hlasů, což se mi bohužel nepodařilo. Co se týče aktuální situace věřím, že s příchodem do vlády povedeme nejen v boji proti koronaviru republiku lépe než současná garnitura.

e-mail: jan.sterba@pirati.cz

tel.: +420 602 533 993

Facebook : https://www.facebook.com/jan.sterba1

© Piráti, 2021. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.