• @cen_f has edit permissions
  • @cen_regp has edit permissions
  • virtual_user has read permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Mgr. Jan Kranda

Ženatý, 2 děti, učitel v ZŠ a MŠ Žatec, Jižní a v ZUŠ Žatec, aktivní hudebník.

Jan Kranda je od října 2018 členem Zastupitelstva Města Žatec za Piráty a předsedou finančního výboru zastupitelstva.

Narozen 9. listopadu 1973 v Teplicích, ale už po roce jeho rodina přesídlila do Žatce. Považuje se za žateckého patriota, rád by byl vždy na město hrdý, ale někdy ho mrzí, že to v Žatci není takové, jak by si představoval. Například, když prochází kolem prázdných a poškozených domů v historickém centru města.


Vystudoval Střední průmyslovou školu v Chomutově a Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. V Žatci potkal i svou ženu Hanku, se kterou společně vychovávají 2 dcery. V současné době pracuje jako učitel v ZŠ a MŠ Žatec, Jižní a v Základní umělecké škole Žatec. Učí především hudební výchovu, ale také informatiku a dějepis. S profesí učitele souvisí i jeho koníčky, kterými jsou především hudba a historie. Obě tyto záliby spojuje jako člen skupiny Žatečtí trubači, kde hraje na trombon a baskřídlovku. S touto skupinou vystupuje na různých historických slavnostech (Císařův den v Kadani, Den Magistra Kellyho v Mostě nebo Královské stříbření v Kutné Hoře). Na všech těchto akcích se také snaží propagovat město Žatec, vždyť Žatec mají v názvu skupiny. Bohužel tam také vidí historická centra měst plná obchůdků, kaváren a restaurací, které v centru Žatce najdeme zatím ojediněle. Přesto postupně přibývají a snad to za pár let bude v Žatci vypadat podobně jako například v Kutné Hoře. Kromě dechových nástrojů hraje také na kytaru a basovou kytaru, v současnosti mě lidé mohou vidět a především slyšet s žateckou bluesovou a country skupinou BluesGin vedenou Pavlem Uhlíkem. Dále znovu začal hrát s žateckou undergroundovou skupinou Stolní Společnost, kde střídá trombon s klávesami.


A proč se stal Pirátem? V roce 2014 ho oslovili členové žateckého místního sdružení Pirátů, shodou okolností jeho bývalí žáci, s nabídkou spolupráce. Zaujali ho svými různými pirátskými aktivitami, například akcí Piráti uklízí Žatec nebo festivalem svobodné hudby VyOsení. Od roku 2015 je členem Pirátské strany a od minulého roku 2. místopředsedou Místního sdružení Žatec – Kadaň.


Co považuje z programu Pirátů za nejdůležitější? Především je to snaha o zjednodušení veřejné správy prostřednictvím moderních technologií, propagace svobodného softwaru, díky jehož používání oproti placenému mohou různé instituce (školy, úřady) ušetřit nemalé peníze, které lze efektivně využít jinde. Dále ho jako hudebníka zaujala otázka zjednodušení autorských práv, prosazování otevřenosti na všech úrovních státní správy a zachování osobních svobod.


Kontakt: jan.kranda@pirati.cz / 607 938 495

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.