• @cen_f has edit permissions
  • @cen_regp has edit permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
Umístění: ROZCESTNÍK » Lidé » Jan Becher

Jan Becher

Žije: Ostrava

Narozen: 10. července 1976 v Ostravě-Zábřehu

Vyučen: SOUŽ Elektromechanik pro rozvodná zařízení Ostrava 1993

Maturita: ISŠ Luhačovice, obor knihkupec 1996

Další vzdělání: UP Olomouc, MU Brno, obor filosofie-bohemistika, studia nedokončena

Stav: ženatý, 40 let

Děti: Viktorie 8 let, Valerie 6 let

Politická příslušnost: Bez politické příslušnosti. V letech 2010-2014 člen hnutí Ostravak

Zaměstnán: knihkupec, živnostník

Předchozí zaměstnání: čajmen, manažer.


Jako všichni ostraváci mé generace jsem se narodil v dnes již neexistující porodnici v Ostravě-Zábřehu. Základní školy v Ostravě jsem navštěvoval celkem tři a musím konstatovat, že to byla drsná škola života a pokud jsem neskončil v KSČ, na drogách nebo na automatech, pak za to vděčím svému učiteli češtiny panu Ostřanskému. Ten ve mě vzbudil lásku ke knihám a ty se staly mým osudem. Trvalo ještě pár let, než jsem se mohl stát skutečným knihkupcem a odmaturoval jsem v oboru knihkupec (na což jsem patřičně hrdý) na legendární knihkupecké škole v Luhačovicích.

Literatuře a filosofii jsem se chtěl věnovat dále a proto jsem dál pokračoval ve studiích na Univerzitě Palackého v Olomouci a později ještě na Masarykově univerzitě v Brně. Časem jsem si však uvědomil, že mě láká více praktický, než akademický život a studia jsem opustil.

Po krátkém, ale příjemném období práce v čajovně, po náhradní vojenské službě, kterou jsem absolvoval v Knihovně města Ostravy (kde jsem opět potkal skvělé lidi) a po cestách za prací a poznáním po Evropě, jsem nastoupil do oddělení zahraničního obchodu ostravského nakladatelství pro děti. V roce 2001 jsem se stal manažerem ve své době naprosto unikátního Domu knihy Librex, kde jsem pracoval až do roku 2013, kdy firma vlastnící Dům knihy skončila v insolvenci. V roce 2014 jsem si otevřel své vlastní knihkupectví KAPITOLA ve Frýdku-Místku, kde působím dodnes.

Měl jsem veliké štěstí, protože jsem během svého života potkal mnoho úžasných lidí. Někteří z nich mě hluboce ovlivnili, za všechny jmenuji úžasného člověka, filosofa a filologa pana docenta Karla Flosse. Vždycky mě, i při studiu filosofie, zajímalo praktické uplatnění myšlenek, názorů a idejí v praxi. Větší část života se pohybuji v prostředí kultury a sám se snažím být aktivní. Za svůj život jsem uspořádal a vedl stovky debat s literáty, umělci, akademiky (i politiky), zorganizoval jsem stovky výstav a mnoho přednášek.

Organizoval jsem řezbářské festivaly a spolupraacoval s mnohými kulturními institucemi. Práce s knihami mě naplňuje, ale ať už jsem v životě dělal cokoliv, nikdy mi nestačil jen privátní rozměr. Vždy mě to lákalo k veřejnému, k něčemu co má větší přesah. I proto jsem v roce 2010 kývl na nabídku nově vznikajícího hnutí Ostravak a kandidoval jsem za něj do zastupitelstva Statutárního města Ostrava. Čtyři roky jsem působil jako opoziční zastupitel a člen komisí a výborů v době jednoho z nejhorších politických období na ostravském magistrátu - v době velké koalice ČSSD a ODS. V roce 2014 jsem z hnutí Ostravak, po řadě zklamání, vystoupil a dále už nekandidoval.

Ani po odchodu z aktivní politiky jsem se věcí veřejných nezřekl a angažuji se např. v záchraně ostravské architektonické památky Textilia-Ostravice. Ve Frýdku-Místku bojuji společně s místními občany za vybudování obchvatu města. Setkávám se s podnikateli, primátory, senátory a úředníky a snažím se být prospěšný své obci.

Přijal jsem výzvu Pirátů na kandidaturu do Senátu ČR, protože věřím, že jak jsem dokázal ovlivňovat věci v ostravském zastupitelstvu, tak je dokáži ovlivňovat v Senátu. Nezávislá kandidatura za Piráty mi, a především vám voličům, dává možnost svobodně a nezávisle prosazovat větší otevřenost našeho demokratického systému a slušnost v politice. V současné turbulentní době vnímám jako povinnost postavit se všem snahám posilovat roli státu na úkor svobody naší a našich dětí. Jsem na vaší straně, buďte na mé! Nemáte co ztratit, můžete jen získat.

© Piráti, 2022. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
lide/jan_becher.txt · Poslední úprava: 25.07.2016 07:50 autor: Lukas.Cernohorsky