• virtual_user has create permissions
  • @cen_f has edit permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions

Pomozte zachovat a možná i rozšířit debatní podvečery!

projekt:
Diskuzní čtvrtky v domě čtení
řešitel:
Pavel Hájek
kontrolor:
Ing. Ivan Mikoláš
příslušný orgán:
Mediální odbor
zahájení:
2016-01-01
ukončení:
2016-03-31
minimum prostředků:
5000.00
maximum prostředků:
20000.00
kolo:
Čtvrté kolo participativního rozpočtování 2015
výše prostředků:
11400.00
obrázek:
obrázek: vecerkc_paneliste2.jpg
smlouva:
http://NE
sp.značka:
PaRo 032/2015
stav:

Veřejně prospěšný účel projektu

Jako Piráti z Desítky chceme podpořit dialog občanů s radnicí a probírání důležitých (lokálních i obecnějších) témat. Dosud to bylo obtížné. Na Praze 10 totiž není žádný oficiální prostor, kde by se lidé pravidelně scházeli a politici či úředníci s nimi jednali - s výjimkou jednání zastupitelstva a jeho bodu „Různé“. V roce 2014 se nicméně díky iniciativě občanských sdružení a vstřícnosti městské knihovny v Domě čtení blízko metra Strašnická podařilo zavést „nízkonákladové diskuzní čtvrtky“. Pravidelně se rozebírá např. rozpočet a hospodaření obce, ale i se promítají historické fotografie nebo se kupříkladu jedna debata věnovala otázce, jak vytvářet nezávislé radniční periodikum. Co je důležité: občané se tam setkávají se zastupiteli (většinou opozičními, už ale začínají chodit i někteří koaliční) a hlavně s vedoucími úředníky. Tato možnost je na Desítce naprosto unikátní, navíc s veřejným videozáznamem dostupným zde: http://www.prahadeset.cz/. Na poslední, listopadovou debatu k strašnickému sídlišti Solidarita, která byla propagovaná ve Vlastních novinách, na nichž se podíleli i Piráti, přišlo přes 90 hostů. Zájem veřejnosti je tedy velmi slušný. Chuť pokračovat v debatách také je: tým, který táhne Mária Uhrinová z o.s. Kaple Rektorská (http://kaple-rektorska.webnode.cz/), má dostatek nápadů, ale chybí finance. V r. 2014 se debatovalo s drobnou podporou nadace VIA, po většinu roku 2015 bez jakékoli podpory než dobrovolnického kupování dárků hostům z vlastních peněz. Těch se ale momentálně nedostává - a přinejmenším natočení a sestřih debat je také třeba zaplatit. Některá témata si ale žádají i profesionální moderaci a pomocí by byla i lepší propagace. Po roce naprostého dobrovolnictví zkrátka docházejí vnitřní zdroje pro pořádání. PaRo tedy bude nejen zásadním příspěvkem, aby se debaty konaly dál, a povzbuzením pro pořadatele, ale i podporou jejich rozšíření mezi nové lidi a hlavně zkvalitnění jejich moderace. A jaký je plán na první čtvrtletí 2016, který jako Piráti chceme podpořit? Nejprve se chystá diskuze o možnostech obce ve vztahu k developerům a nové výstavbě, na příkladu aktuálních případů z Prahy 10. Poté debatní tým připravuje odlehčenější čtvrtek s osobností Prahy 10 (v jednání je režisér Josef Císařovský, který vyrůstal na Praze 10), a navázat by v březnu měla diskuze k základnímu příjmu, jejímž garantem bude Pirát Pavel Hájek. Na tyto debaty žádáme o podporu prostřednictvím PaRo s tím, že mezitím budeme hledat pro pokračování podporu jinde. PaRo tak doufáme pomůže debatní tradici udržet a plán diskutovat v dalších měsících např. o bydlení (vč. sociálního) nebo o tom, jak senioři píší Wikipedii, se i díky nám podaří uskutečnit. Uvedení informace o podpoře z pirátského participativního rozpočtu na debatě i ve výsledném videu je samozřejmostí.

Podmínky řešení projektu

Věcné podmínky

0

Časové podmínky

Termín zahájení: 01/01/2016, konec prvního úseku v lednu, druhého v únoru, řádné ukončeníí 31/03/2016.

Osobní podmínky

Dobrovolnicky se na přípravách debat podílí: Mária Uhrinová (o.s. Kaple Rektorská), Ljuba Václavová a Pavel Hájek (oba o.s. Zaostřeno na 10), Ivana Mádrová (o.s. Útulné Strašnice), Olga Richterová. Olga a Pavel jsou členové Pirátů.

Finanční podmínky

Odměna za natočení a sestřih dvouhodinových debat (1500,-). Dárky pro hosty ve výši cca 300,- Kč na jednoho (kniha, láhev vína, květina) - náklady se liší podle počtu hostů. Odměna moderátorovi či moderátorce (1500,-). Dále má koordinátorka debatního týmu další drobné náklady (např. výdaje za telefon). V průměru to činí 4000,- na jednu debatu. Na debatu o základním příjmu zase možná bude třeba platit cestovné zahraničnímu hostovi. Pokud se ale celkem podaří vybrat víc než 12000,-, budeme schopni alespoň jedné debatě udělat podobně velkou propagaci, jaká přitáhla 90 účastníků v listopadu. Víme, jak dobře využít jakoukoli podporu debat do výše 20 tisíc Kč.

Výsledek projektu

Výsledek projektu je videozáznam z debat na www.prahadeset.cz, kde bude uvedena informace o financování přes participativní rozpočet. Minimálně video o základním příjmu bude dostupné i na webu pirati10.cz.

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.