• @cen_mo has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Toto je starší verze dokumentu!


Manuál kampaně v ulicích

0) Oblečení

Noste pirátské oblečení a pár letáčků, i když zrovna „nekampaňujete“. Pokud nemáte partajní oblečky, noste aspoň placky. A nezapomeňte nosit oblečení čisté.

1) Kontaktní kampaň

Rozdávat letáky a mluvit s lidmi je zábava. Leccos lze pochytit ve čtvrté kapitole Swarmwise od Ricka Falkvingeho.

Co mít s sebou:

  • stoleček (tedy petiční stánek)
  • viditelný banner / vlajka / stan
  • volitelně admirálský klobouk, anonskou masku
  • petice (petiční stánek smí stát kdekoliv, bez ohlašování, v Praze používáme petici proti trafikám v politice, možné je využít i jinou - rovnoprávnost atd.)
  • letáky
  • těžítko, aby letáky neuletěly (stoleček z Německa má gumičku, pod kterou se dají)
  • zkrácený program
  • placky
  • „něco pro děti“ (v StČK měli bonbóny, ultimátní by byly balónky, Pyrát dává razítka na ruku, z letáků skládané lodičky)
  • skvěle fungují hudební nástroje (harmonika, kytara)

DIY černobílý dotisk

Jak mluvit s lidmi (doplní někdo, kdo má více zkušeností, tnf se do rozdávání zatím moc nezapojil)

  • vždy s úsměvem
  • více je poslouchat a méně mluvit
  • pokusit se je otázkou k mluvení vyzvat.
  • nebojte se používat jednoduché naučené odpovědi
  • méně je více, z letáku se dozví kdo jsou Piráti i kde hledat podrobnosti
  • nebýt agresivně politický, doplnit propagaci o nějaký projekt s vlastním brandem (svobodný soft, cryptoparty, svobodná hudba, vyosení)

Je dobré být ve více lidech, člověk má lepší pocit, než když je na to sám, hlavně je to psychologická převaha a víc hlav víc ví. Letáky zbytečně nenutit, spousta lidí přijde zvědavě sama. Pokud nemáte dost lidí, nenechte se zahlcovat trolly a příznivci. Je super, že si chtějí povídat, ale potřeba je rozdávat letáky. Když se debata vleče, je vhodné slušně se omluvit s odkazem na nutnost rozdávat letáky. V průběhu akce a po ní je vhodné projít okolí a posbírat a vyhodit zahozené letáky.

Pro tip: maminky si pookřejí, když nejprv dětem dáte složenou lodičku - pak si vezmou leták i ty, které zprvu odmítly.

argumentace, časté otázky - doplnit prosím

Někdo se dá do řeči, ale ženy dají na emoce, a ty je potřeba zmobilizovat.

Příklad mikrorozhovorů muž -> žena

(úsměv, pokynutí, cvrnknutí do klobouku, pokud máte) „Dobrý den. Jsem Pirát, jak asi vidíte (větší úsměv!). Mám tady skvělý volební program (podávat leták, jako by to byl diamant), a budu moc rád, když si ho přečtete. (neustálý úsměv a pohled do očí). Děkuji.
Toto je minimum. Průběžně lze rozhovor gradovat podle reakce a výrazu voličky.
„Máme volební číslo tři. Promyslete to a pak nám to tam hoďte, moc nám to pomůže. Přeji šťastnou volbu!“
Můj nejtěžší kalibr, když vidím velmi pozitivní reakci:
„Krásné ženy vždycky volily piráty, to platí už od středověku.“ (vše doplnit tím nejzářivějším úsměvem a obdivným pohledem, na obličej, ne na kozy! Ztišit hlas…) „Vy pro to máte nejlepší předpoklady!“ (většinou následuje slovní reakce, zbytek nechávám na improvizaci, užijte si to, je to nejlepší okamžik dne pro vás i voličku)

2) Tipy pro výlep plakátů

Lepidlo sypké, rozpustné ve vodě, na tapety. Rozdělávat v teplé vodě, začít přebytkem lepidla, málo vody, aby se udělala hustá kašička (kašlete na návod, tohle funguje). Kašičku postupně ředit, neustále míchat. Postupně naředit do tixotropní konsistence. Nepřežeňte to s ředěním, když je to hustší, nevyšplíchá se to v autě a nesteče toho půlka při lepení na zem. Nedodržení postupu vede k vytvoření hrudek, které se budou rozpouštět týden. Lepidlo krásně zklihovatí až za den, rozdělané vydrží celou kampaň, nezkazí se.

Co se týče souboje lepidlo vs. sponkovačka, tak sponkovačka je rychlejší, ale hodně záleží na zkušenosti a vybavení. Mám letos lepší štětku, menší než loni, hustou, délka ostnů asi 10 cm, plochou, šířka taktéž 10cm. Je to akorát na jedno namočení, že se opatlá plocha jednoho plakátu.
K tomu mám váleček asi 20 cm, kterým plakát nakonec přitlačím silou nasucho k podkladu, pohybem od středu ke krajům, Pěkně se vyrovná a okraje dokonale přilnou k podkladu tak, že pak nejdou strhnout, nehet tam nestrčíte. Lepidlo mám v tom 15 litrovém „kýbli“ s uchem, co se v něm prodává barva na zdi, ale není tam plno, maximálně 5 litrů. To pak stačí víko jen přikrýt a nezacvakávat, v autě se to při jízdě nevyšplíchá. Štětku a válečk mám položenou na tom víku. Celé je to v kufru a mám tam i plakáty podle druhů ve štosech.

Vidím plochu, zastavím, otevřu kufr. Vemu za ucho ten kýbl (i s válečkem a štětkou) jednou rukou, do druhé vemu plakát nebo dva. Kýbl položím na zem u plochy, víko odložím vedle na nějaký pokud možno čistý kus země.
Smočím štětku, patlám plochu v rozměru A2, okraje trochu přetáhnu. Pak dám a zaválcuju plakát - to celé trvá tak 10 vteřin. Pak eventuálně druhý a třetí. Za minutu odjíždím, pokud nenastane nějaký problém. Štětku i váleček odkládám na to víko na zemi. Při odchodu víko jen přiklopím, pozor, ať ho trfíte, je nepříjemné, když vám víko, štětka i váleček spadne do lepidla. Tréning! :-)

Nejvíc zdržuje výběr vhodného místa na ploše, kam to prdnout, někdy zdrží to, že vylepšuju podklad. Strhávám čnící sponky a připínáčky, popřípadě přilepuju spodní vstvy, aby to nešlo dolů celé.

Jednou jsme jezdili ve dvojici se Standou, který měl sponkovačku a na místě jsme se rozhodovali, kterou technologii použít. To bylo nejlepší, ale nevýhoda je spotřeba dvou lidí. Kdybych měl sponkovačku já, používal bych ji, ale přednost bych dával lepení.

3) Reverzní graffiti

(doplnit technické věci - čerpadlo, převoz vody…) Reverzní graffiti je vytvářeno umytím špíny dle šablony, stříkat hodně zblízka je potřeba zasviněná zeď, bez nějaké struktury jako jsou kameny, nebo cihly, ideálně jednolitá betonová plocha bez sprejových graffiti. http://www.flickr.com/photos/pirati/sets/72157636382781643/

  • elektrocentrála
  • wapka, šablona (ideálně plechová, údajně se dá použít i lino, nezkoušeli jsme)
  • dodávka, vody je třeba hodně. Osvědčil se 100 litrový sud jako zdroj vody a k tomu sada uzavíratelných kbelíků s vodou pro doplňování (velká nádrž zpola naplněná by byla při převozu problém)
  • podávací čerpadlo
  • reflexní vesty, výstražný trojúhelník
  • pracovní oblečení (hrozně se zašpiníte, kamínky ve vlasech a očích, takže ani ochranné brýle se neztratí)
  • hadr na umytí rukou, eventuelně by nebyly špatné pracovní rukavice
© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
mo/navodkampan.1382427879.txt.gz · Poslední úprava: 22.10.2013 07:44 autor: Roman Kucera