Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Voličský průkaz
Voličský průkaz je v českém volebním právu průkaz umožňující voliči volit pro většinu voleb kdekoliv na území Česka mimo volební okrsek (obec), kam přísluší podle jeho trvalého pobytu.
— Wikipedie
O co jde?
Podle zákona o volbách do Parlamentu, voliči, který nebude moci volit ve volebním okrsku, v jehož stálém seznamu1) je zapsán, vydá obecní úřad na jeho žádost voličský průkaz a poznamená tuto skutečnost do stálého seznamu a do jeho výpisu pro okrskovou volební komisi.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky voličský průkaz opravňuje voliče k uplatnění jeho volebního práva v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky, popřípadě ve zvláštním volebním okrsku vytvořeném při zastupitelském nebo konzulárním úřadě České republiky v zahraničí.
Kde a jak průkaz získat?
Volič může požádat již dnes o vydání voličského průkazu:
1. Žádost v listinné podobě
Žádost v listinné podobě je opatřená úředně ověřeným podpisem voliče. Ověřený podpis žadatele zákon vyžaduje proto, aby byl volič, který o vydání voličského průkazu žádá, chráněn před zneužitím tohoto institutu. Pro žádost o vydání voličského průkazu v listinné podobě není žádný předepsaný formulář.
2. Žádost v elektronické podobě
Žádost v elektronické podobě je podepsaná uznávaným elektronickým podpisem voliče, nebo je zaslána prostřednictvím datové schránky.
3. Žádost podaná osobně
V tomto případě není písemná žádost vyžadována, neboť obecní úřad, který je oprávněn voličský průkaz vydat, o žádosti voliče po prokázání jeho totožnosti učiní úřední záznam, ve kterém veškeré potřebné údaje uvede.
Úřední ověření podpisu voliče provádějí:
- Úřady, kterými jsou podle zákona č. 21/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu a o změně některých zákonů (zákon o ověřování), ve znění pozdějších předpisů:
- krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, obecní úřady, úřady městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřady městských částí hlavního města Prahy, jejichž seznam stanoví prováděcí právní předpis, újezdní úřady,
- držitel poštovní licence a Hospodářská komora České republiky.
- Notáři na základě zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů.
Lhůty
- Od čtvrtku 13. února 2014 lze podat žádost o vydání voličského průkazu (v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky nebo osobně).
- Do neděle 13. dubna 2014 mají voliči, kteří mají bydliště mimo území ČR, možnost doručit nebo předat písemnou žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem.
- Ve čtvrtka 8. května 2014 končí lhůta pro doručení žádosti o voličský průkaz v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky nebo osobním podáním.
- Ve čtvrtek 8. května 2014 se začínají vydávat voličské průkazy.