• @cen_po has upload permissions
  • @cen_koord has edit permissions
  • @cen_ao has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions

Principy dvoukolového hlasování

Jednací řád celostátního fóra stanoví tento základní způsob hlasování:

a) V prvním kole se hlasuje o podpoře každé možnosti. Hlasující může svým hlasem podpořit libovolný počet možností. Pokud není třeba možnosti seřadit a získá podporu nadpolovičního počtu hlasujících nejvýše takový počet možností, který má celostátní fórum vybrat, jde o výsledek hlasování a hlasování končí. Jinak se koná druhé kolo.
b) V druhém kole se hlasuje o tom, který z podporovaných návrhů má být upřednostněn. Hlasující může dát přednostní hlas tolika možnostem, kolik má celostátní fórum vybrat. Vybrány jsou možnosti v pořadí podle počtu přednostních hlasů, v případě rovnosti podle počtu hlasů v prvním kole a pak podle losu.

Co to ale znamená v praxi?

Základním principem veškerého našeho rozhodování (ať jde o usnesení, volbu, odvolání, mimořádný přezkum atd.) je, že vybraná možnost či možnosti musí vždy mít podporu nadpolovičního počtu hlasujících. (U zásadních návrhů dokonce třípětinovou.) To je při větším počtu hlasujících poměrně přísná podmínka, kterou není snadné splnit. K ověření nadpoloviční podpory slouží první kolo hlasování. Pokud by v něm každý hlasoval jen pro ty možnosti, které opravdu upřednostňuje, velmi pravděpodobně by nadpoloviční podporu získalo jen několik málo možností, pokud vůbec nějaká. Což by mohlo znamenat, že nebude vybráno ani tolik možností, kolik je potřeba. Proto se doporučuje podpořit v prvním kole všechny možnosti, které jsou pro vás přijatelné (případně dokonce všechny, které nejsou nepřijatelné) a teprve v druhém kole dát hlasy těm, které preferujete.

Příklad 1: Republikový výbor má 10-30 členů volených celostátním fórem. Do volby je přihlášeno 50 kandidátů. Hlasuje 600 členů strany.
Pokud by v prvním kole každý hlasující podpořil jen 10 svých favoritů, pak průměrný počet hlasů připadajících na jednoho kandidáta je 120, tedy hluboko pod hranicí pro postup do druhého kola. Pravděpodobně tedy postoupí jen několik málo kandidátů a reálně hrozí, že jich bude i méně než 10, takže bude nutné provést nejméně jednu doplňující volbu, možná i několik.
Pokud by ale v prvním kole každý hlasující podpořil 30 kandidátů, kteří jsou pro něj přijatelní, pak průměrný počet hlasů připadajících na jednoho kandidáta je 360, tedy postačující pro postup do druhého kola. Je tedy značná šance, že jich postoupí více než 10, a třeba dokonce více než 30. V takovém případě proběhne druhé kolo a v něm už lze dávat hlasy jen preferovaným kandidátům, aby se umístili mezi prvními třiceti.

Příklad 2: Volí se vedoucí technického odboru, do volby jsou přihlášeni 3 srovnatelní kandidáti. Hlasuje 600 členů strany.
Pokud by v prvním kole každý hlasující podpořil jen svého favorita, pak průměrný počet hlasů připadajících na jednoho kandidáta je 200, tedy hodně pod hranicí pro postup do druhého kola. Pokud tedy ani jeden z kandidátů nebude mít mezi hlasujícími nadpoloviční okruh podporovatelů, nebude zvolen nikdo a bude nutná nová volba.
Pokud by ale v prvním kole každý hlasující podpořil aspoň dva kandidáty, kteří jsou pro něj přijatelní, pak průměrný počet hlasů připadajících na jednoho kandidáta je 400, tedy zcela postačující pro postup do druhého kola. Je tedy pravděpodobné, že aspoň jeden z kandidátů nadpoloviční podporu získá a tím pádem nebude nutné volbu opakovat. Možná bude kandidátů s nadpoloviční podporou dokonce více; v takovém případě proběhne druhé kolo a v něm už má každý hlasující jen jeden hlas, ten tedy může dát preferovanému kandidátovi.

Zkrátka; pokud budete v prvním kole podporovat jen své favority, aby nebyli zvoleni favoriti někoho jiného, reálně hrozí, že nebudou zvoleni ani ti vaši.

Zobrazit štítek

Skrýt štítek

složka:
Administrativní odbor
osoba:
vojtech_pikal
adresát:
člen, oblastní předsednictvo
tag:
celostátní fórum, členský podnět, hlasování, hlasující
třízeníAO:
jednání
stav:
aktuální
aktualizace:
30.03.2020

Na tento návod odkazují tyto stránky.

© Piráti, 2024. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
ao/navody/principy_hlasovani.txt · Poslední úprava: 26.08.2022 12:00 autor: vojtech.pikal