Autorský zákon

Kopírovací monopol brání šíření informací

Autorský zákon má tu zásadní vadu, že se z velké většiny vůbec netýká autorů. Věděli jste, že tzv. „autorský“ zákon uzákoňuje i monopol nakladatelů, hudebních vydavatelů, vysílacích společností a distributorů?

Jsme ve fázi obrovských změn. Tím, čím jste ještě včera mohl vydělat peníze, je už zítra nevyděláte. Nebudeme vám nalhávat, že každý může být vítězem – nemůže. Můžete ale vydělat na nových věcech. Domácnosti dnes utrácejí stejné peníze za kulturu jako před vznikem sítě Napster. Existuje spousta umělců, kteří vydělávají právě díky pirátství a sdílení v kyberprostoru. Našli nové cesty. Ty staré jsou mrtvé, smiřte se s tím.

Sdílení naší kultury na Internetu je největším přesunem peněz od bezvýznamných prostředníků k nadaným tvůrcům v dějinách. Jediní, kdo brečí, jsou šéfové nahrávacích studií, vydavatelů a distributorů. To je jasné, protože je už nikdo nepotřebuje.

Pirátské straně především vadí, že současná legislativa v oblasti kopírování

  1. upřednostňuje zájmy korporací jako OSA, BSA a IFPI před zájmy uživatelů a autorů,
  2. je postaven na konceptu monopolu na informace, který v moderním světě prostě nefunguje, protože informace se šíří bez ohledu na hranice a zákony,
  3. brání lidem šířit vzdělání, vědu a umění, například digitalizovat knihy v knihovnách, remixování hudby, internetová rádia apod.,
  4. vynucování monopolu je vůči lidem nastaveno zcela bezohledně (absurdní výpočty škod, pronásledování středoškoláků kvůli sdílení filmů, šikanování restaurací kvůli televizím a rádiím apod.)
  5. dává soukromým firmám v oblasti informací stejnou moc, jako má policie.
Kopírovací monopol je omezení vlastnického práva k věci, které vlastníkovi brání, aby věc užíval, půjčoval, kopíroval a sdílel s ostatními. Kvůli kopírovacímu monopolu tak nemůžeme kopírovat a sdílet knihy, za které jsme již jednou zaplatili.

Současný „autorský“ zákon vůbec nesouvisí s autory. Ti jsou jen falešnou záminkou, kterou korporace zneužívají, aby zvýšily vlastní zisky. „Autorský“ zákon zajišťuje monopoly výrobcům záznamů, vydavatelům, vysílatelům a samozvaným výběrčím poplatků, jako OSA. Pokud se autoři tomuto absurdnímu monopolu vzpírají, tak je korporace prostě uplatí penězi; dají jim malé procento ze svého zisku.

nrkbeta, Flickr.com. Creative Commons. Monopol na informace není systém, který bychom měli jako společnost udržovat a vynucovat kopírovacími zákony. Piráti se staví proti tomuto nespravedlivému systému a sdílí informace bez ohledu na monopoly korporací. Na autory má Pirátství jediný dopad – o jejich tvorbě se dozví více lidí.

Zdaleka ne všichni autoři podporují propagandu vydavatelů. Například autor bestsellerů Paulo Coelho (vlevo) říká:

„Když jsem ještě používal Myspace, smazali mi píseň Fly Me to the Moon (od Franka Sinatry) z mého profilu. A kdo ji smazal? Odpověď je jednoduchá – chamtivost a nevědomost. Chamtivost, která nechápe, že svět se změnil. Nevědomost, co se domnívá, že lidé si nekoupí CD, pokud bude hudba k dispozici zdarma.“