Toto je neaktuální pracovní materiál z roku 2013
Jednotlivé (proti)argumenty jsou uspořádány dle důležitosti.
Protiargument je vždy uveden jako pododrážka k argumentu.
V jak velké výši by se VZP měla vyplácet? Na úrovni živ.minima (nestačí skoro na přežití), kolem 5000 (stačí na přežití) anebo více (stačí na důstojné přežití)? Dle výše se bude dosti odvíjet motivace lidí (ne)pracovat stejně jako náklady systému.
Většinou se píše o částkách 4000 až 5000 Kč na člověkoměsíc. Bude nutné se shodnout na přibližné hodnotě, protože částka bude to první na co se nás bude kdokoliv ptát. Rozumná částka je taková, která zajistí živobytí domácnosti o 2-třech členech. Pokud by chtěl člověk žít sám, měl by počítat s tím, že by měl i pracovat.
Jaké dávky by měli dostávat ti co by chtěli ale nemohou pracovat? Např. invalidní a/nebo starobní důchodci, lidé na mateřské a rodičovské apod.? Tito mají navíc často větší výdaje (léky). Má být stát „dostatečně sociální“ a nad rámec VZP jim platit nějakou kompenzaci? Nebo toto nechat na dobrovolném komerčním pojištění? Nebo to platit z příjmů zdravotnictví?
Takové dávky zůstanou zachovány - z čehož plynou větší nároky na výdaje.
Jiný názor
: Veškeré dávky se ruší, lidé by se měli primárně sdružovat a tvořit společenství a vzájemě si pomáhat.
Jak by to bylo s nemocenskou a zdravotním pojištěním? Dnes za nepracující platí stát (ale málo), nenaroste příliš tento výdaj?
???
Jaká výše VZP by měla být na děti?
Musí být dost vysoká aby šlo dítě uživit. Ale zase dost nízká aby na tom někdo nezaložil business model. Není ale onen „dost vysoký“ VZP pro děti vyšší než „dost nízký“ VZP? (nicméně stávající model soc.dávek je podobný a VZP nemusí vyřešit vše). Předpokládá se, že děti by měly dostávat cca poloviční VZP.
Nevázat VZP na děti na povinnou školní docházku? Nebo na nějakou jinou socializující činnost?
Školní docházka není jediný efektivní a kvalitní způsob vzdělávání - tohle je problematické. Je otázkou jestli trestat lidi za svojí lenost či neinteligenci sebráním VZP.. Bez navázání zase hrozí u uzavřených komunit jejich odtržení od společnosti - není problém?
Pro nadprůměrně vydělávající lidi bude VZP zbytečným výdajem státu - tito lidé ty peníze nepotřebují. Tedy plus minus polovina vyplacených dávek VZP by byla nepotřebná - nemá dnešní model o dost menší ztráty?
VZP se vyplácí všem bez nutnosti prokazovat nárok. To je nejjednodušší algoritmus, který může být (umožňuje efektivní automatizaci). Jakákoli další komplikace popírá VZP. Bohatší VZP můžou klidně věnovat na dobročinné účely. To ale ovšem už na vlastní režii. Lze nicméně (morálně, informacemi) podporovat posílání VZP zpět státu („já jsem na tom tak dobře že ani VZP nepotřebuji“).
Co když někdo vytvoří dluhy a nebude je schopen splácet (nebude mít majetek ani jiný příjem než VZP)? Ukrojit část ze základního přijmu pro uspokojování věřitelů?
???
Není nemorální samotný princip, že někdo má nárok důstojně žít, aniž by hnul prstem?
A nejsou současné dávky podobně nemorální?
Neměla by VZP záviset od místa bydliště? V Praze a na vesnici jsou jiné náklady na živobytí..
Toto by vše jen zbytečně zesložitilo. Kdo chce bydlet v dražším městě, musí si na to vydělat sám.
Jaký dopad by měla VZP na motivaci lidí pracovat? Negativní (lidé nemusí pracovat protože i bez práce přežijí) anebo pozitivní (lidé by dělali co je baví a ne co musí dělat aby přežili, stát by nezaměstnané netrestal odebráním VZP když si najdou práci)?
Motivace by byla větší a většina lidí by zřejmě chtěla stále pracovat.
Jaký dopad by měla VZP na platy? Snížily by se (o úroveň VZP, plus minus) anebo zvýšily (o nepopulární práce kterých je snad většina by nebyl zájem)?
Nejmenší platy by spíše vzrostly (jsou u nepopulárních prací o které by nebyl tolik zájem), vyšší platy možná o něco klesly (relativně o nezajímavou částku VZP).
Na co by byl VZP vázán? Na občanství ČR? Na trvalý pobyt?
Na trvalý pobyt. Byť i ten lze zneužít, je jím člověk nejvíce vázán k pobytu v daném státu.
Odebírat VZP těm co poruší zákon? Nebo těm co jsou ve vězení?
(osobní názor: těm co jsou ve vězení ano. VZP slouží na zajištění základních lidských potřeb které jsou ve vězení zajištěny)
Neodstraní VZP strach o práci který je nutný ay byla pracovní síla?
Jenže ona není nutná (celá) pracovní síla která je k dispozici. Již dnes je řada míst neužitečných (úřady, nadprodukce,..), a to ještě řada lidí je nezaměstnaných.
Nejde o příliš levicový prvek? Nebo pravicový?
(zde se asi neshodneme :D) Ani jedno. Má prvky jak levice (stát paternalisticky zajistí obživu všem aniž by hnuli prstem) tak i pravice (nikoho nezvýhodňuje a apeluje na osobní zodpovědnost jedince při jeho utrácení - rozhodně to není „každému dle jeho potřeb“ ale „každému stejně“).
Jak lze takové revoluční věci rychle zavést?
Toto lze zavádět jen postupně, určitě ne během jediného volebního období. Viz. třeba důchody placené z VZP a úspor lidí - současným důchodcům bude nutné vyplácet důchody dle dnešních pravidel.
Mít VZP naprosto nepodmíněnou (nemotivuje k žádné práci) NEBO za odpracované hodiny (riziko „honby za razítkem“) x NEBO podmíněný uznáním veřejně prospěšné prospěšnosti (jak definovat, honba za razítkem)?
?? Nepodmíněnou, jakákoliv kontrola vše zesložiťuje a staví žadatele do příliš podřízené a zneužívané pozice.
Vyplácet VZP financemi NEBO poukázkami na základní věci?
financemi, poukázky to jen zesložiťují (viz. dnešní stravenky). Aby VZP splňovalo účel, jaký má mít, tedy motivovat lidi k tomu, aby dělali to, co je baví a v čem jsou dobří, je nutná podmínka, aby lidé měli možnost utratit VZP za to, co sami uznají za vhodné. VZP je příjem, není to dávka, ani pomoc v nouzi.
Není lepší (lépe stravitelnou, menší ekonomický experiment) zavést zápornou daň http://www.miras.cz/seminarky/negativni-dan.php která funguje pro řadu případů stejně jako VZP?
?? Je to mnohem složitější administrace? VZP předpokládá úpravu daňového systému. Pokud by byla jediná daň ze spotřeby, pak VZP opravdu funguje jako záporná daň u člověka, který nemá jiný příjem než VZP.
Není lepší zkrátit pracovní dobu třeba na den v týdnu?
Byrokratické omezení které nelze uplatnit na všechny obory, zabraňuje pracovat víc pro toho kdo chce.
Nebude systém s VZP demotivující že pracující (kteří ze své činnosti musí platit na nepracující a jejich VZP) odejdou jinam?
Systém je financovaný z DPH. DPH platí všichni, nejen pracující. Dle německého dokumentu se předpokládá, že práce se nebude danit.
Zavedení VZP předpokládá občasné flexibilní příjmy lidí. Nebrání v tom zákoník práce, resp. minimální mzda? Nebylo by třeba ji zrušit?
Ano, minimální mzda je regulace trhu zajišťující určitý minimální příjem pracujícímu - tuto funkci by převzal právě VZP.