Na žádost KK
Rohodčí komise při svém rozhodování neuplatňuje zcela striktní výklad JdŘ a stanov, ale přihlíží též k objektivním skutečnostem, které jejich naplnění podmiňují. Mezi objektivní skutečnosti považujeme nejen technická omezení, ale i omezení způsobená nedostatkem lidských, finančních a časových zdrojů ČPS nemající zásadní vliv na demokratičnost rozhodování orgánů ČPS.
RK považuje na základě podkladů dodaných KK hlasování za zmatečné a neplatné a ač by zřejmě bylo možné odvodit z něj demokratickou vůli RV, která by splňovala podmínky stanov (kvórum, většinovost), bylo by možné takto postupovat jen v případě nezbytném. Konstatujeme, že nebyly vyčerpány všechny objektivní a s ohledem na zdroje ČPS dostupné možnosti pro uvedení evidence RV do souladu se skutečným stavem mandátů udělených CF ČPS nebo vyplývajících z členství nebo nečlenství v jiných orgánech ČPS, které jsou součástí RV. Také s ohledem na náklady hlasování a s ohledem na kredibilitu budoucího statutu kontrolní komise nařizujeme hlasování o statutu KK v RV zopakovat.
Důvody zmatečnosti (jeden každý důvod by sám o sobě dle RK nemusel být důvodem pro zneplatnění hlasování):
a) Čl. VI odst 2. účinných stanov ČPS stanovuje obecné zásady pro rozhodování orgánů ČPS. Mezi jinými též kvórum nutné pro usnášeníschopnost orgánů. Z důvodu nejasnosti okolo pana Tomáše Vávry nebylo možné zcela bezpečně určit usnášeníschopnou většinu RV. Nejasnost kvóra je také dána přítomností členů bez mandátu a naopak nepřítomností členů s mandátem pro výkon funkce v RV.
b) Čl. III, odst. 7/e stanovuje právo člena podílet se na hlasování v příslušných orgánech strany. Toto právo bylo upřeno členovi republikového výboru Janě Syrovátkové.
c) Nečlenům RV Jiří Demel, Michal xChaos Polák, Mikuláš Ferjenčik bylo neoprávněně přiznáno právo podílet se a účastnit rozhodování v RV. RK nezkoumá otázku, jak a v jaké míře toto právo použili nebo nepoužili. V případě člena Michal xChaos Poláka bylo KK prokázáno, že hlasovacího práva využil.
Rozhodčí komise dále požaduje po AO, aby si bezodkladně vyžádal dostupné doklady ohledně voleb do předsednictví KS Ústeckého kraje. Nebudou-li podklady (zápis nebo svědectví o volbě) do setkání RP s vedoucími odborů a předsedy komisí, tj. do 13.12. k dispozici, pak se má za to, že KS Ústecký kraj nebylo ustanoveno a RK vyzve RP, aby dle stanov vyhlásilo novou volbu předsednictva KS Ústecký kraj.
Rozhodnutí nabývá právní moci vyhlášením a vykonatelnosti marným uplynutím lhůty pro mimořádný přezkum celostátním fórem.
Rozhodčí komise ČPS ve složení Jiří Kadeřávek, Zdeněk Pech (Pavel Černý, člen RK se v kauze zdržel projednávání).
2.12.2009